Isparta Halı Yıkama

 

Isparta Halısının Tarihçesi : Isparta halısı ülkemizin gülleri ve halısı ile meşhur olan bir ilimizde doğmuştur, fakat günümüzde Isparta Halısına eskisi kadar rağbet gösterilmemektedir.

Türk kavminin Anadolu’ya fetihinden sonrasında Isparta ve Toros yamaçlarına yerleştirilen Türk oymakları ile başlamıştır.

Oymakların dokumuş Isparta Halı türleri yüzyıllar süresince ğeneleğini korumuş olup, son yüzyılda batı halı satıcılarının kendi isteğine göre halı sipariş etmesi sebebi ile bu türk motifleri etkisi kalmamıştır.

Sadece yurt dışı satışları ile kalmayıp iç pazardada halının ağır olması, zamane hanımların ısparta halı çırpma ve ısparta halı yıkamanın zorluklarından ötürü Isparta halı kullanımını büyük oranda satışına sekte vurulması ile üretimi tamamen bitirmiştir.

Isparta halı türleri el dokuma olup hiç fabrikasyon olarak üretimi yapılmamıştır.

Isparta halı tüccarları tarafından evlere konulan halı tezgahları ile yöre hanımlarına evinde çok güzel bir iş imkanıda sağlamaktaydı.

 

Isparta Halısı Yıkama :

 

Firmamız Isparta halısı yıkama konusunda uzman olup kök boyası ile boyanmış halıların renklerine zarar gelmeden önce çırpma sonrasında özel olarak ısparta el dokuma halı yıkama yapılmaktadır..